DZELZAVAS

speciālā pamatskola

Latvijas Skolas soma

Madonas muzeja nodarbība

Iniciatīvas "Latvijas skolas soma" ietvaros notika Madonas muzeja nodarbība lielāko klašu skolēniem "Iepazīsti Latviju", savukārt, mazajiem skolēniem "Seno laiku guļbūves".

Raiņa muzejs Tadenavā

25.septembrī devāmies iepazīt Sēlijas pusi. Apciemojām Raiņa muzeju Tadenavā. Iepazinām jauno ekspozīciju, kas darināta no koka, galveno motīvu atvēlot saulei un tās ritumam. Saule kļūst par ceļvedi muzeja apmeklētājiem. Turpat mērojāmies spēkiem, orientējoties muzeja pagalmā, iepazīstot un prezentējot kādu no Raiņa dzejoļiem.Sēļu sētā “Gulbji” redzējām Sēlijas novadam raksturīgo “dzīvo sētu”, saimniecības priekšmetu kolekciju, melno pirti, dažādas augu un koku sugas , kā arī iemēģinājām roku sviesta kulšanā.Paldies par jauko dienu!

Programmas mērķis

Programmas mērķis ir nodrošināt Latvijas skolas vecuma bērniem un jauniešiem valsts garantētās izglītības iegūšanas ietvaros iespēju klātienē pieredzēt Latviju, izzināt un iepazīt Latvijas vērtības, kultūrtelpu un attiecības dinamiskā un jēgpilnā darbībā, tādējādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.

Iepazīst Gulbenes novadu

29. maijā skolēni devās iepazīt Gulbeni un tās tuvāko apkārtni. Skolēni devās iepazīt Gulbenes dzelzceļa staciju. Tā ir celta 1926. gadā un tā laika presē tika saukta par Latvijas provinces lielāko un modernāko staciju.
Apskatīja arī Gulbenes Bānīti. Restaurētā tvaika lokomotīve tagad tiek izmantota tūristu pārvadāšanai Gulbenes–Alūksnes šaursliežu dzelzceļā jeb Bānītī, kas ir valsts nozīmes vēstures piemineklis un iecienīts tūrisma objekts.

Šobrīd Baltijas valstīs Bānītis ir vienīgais šaursliežu dzelzceļš, kur joprojām notiek regulārie pasažieru pārvadājumi, izmantojot vēsturisko ritošo sastāvu un dzelzceļa infrastruktūru. 

Uzklausīja stāstījumu par lokomotīves uzbūvi un attīstību. Iepazinās ar Gulbenes izglītojošā un interaktīvā centra “Dzelzceļš un Tvaiks” piedāvātajām kultūrvēsturiskajām bagātībām. Kā arī interaktīvi iesaistījās dzelzceļa darbībā gūstot reālu pieredzi. Iepazinās no ārpuses ar Balto pili, Sarkano pili, Vecgulbenes muižu, Jaungulbenes pili. Iepazinās ar Rijas kalna jeb Goda kalna apskates objektiem – darba rīkiem. Katrs darbarīks ir kā pierādījums Gulbenes novada darba tikumam.

Iepazīst Cēsis

27. martā mājturības un tehnoloģiju pasākumā neiesaistītie skolēni Skolas somas ietvaros devās iepazīt Cēsis.

Cēsīs mēs apmeklējām Zinātnes centru, kurš ir dibināts 2010. gadā, sadarbībā ar Cēsu, Priekuļu, Vecpiebalgas, Amatas un Pārgaujas nopvadu pašvaldībām.
ZINOO piedāvā interaktīvas ekspozīcijas, lai apmeklētāji varētu paši izmēģināt dažādas tehnoloģijas un pārbaudīt dabas likumus: mācīties matemātiku lēkājot, izbaudīt gravitāciju šūpolēs, izprast berzi, braucot ar speciāli aprīkotiem kartingiem, redzēt skaņu, veidot zobratu pārnesumus, saprast katapultas darbības principus, būvēt un vadīt robotus, redzēt zibeni...

Skolēniem bija iespēja izmēģināt šo eksponātu darbību. Atsaucība bija liela. Patika visiem.

Apmeklējām arī praktisko nodarbību par skaņām – skaņu rašanās, izplatīšanās apkārtējā vidē... Bija interesanti, laiks paskrēja nemanot.

Tālāk iepazināmies ar Cēsu koncertzāli. Gides pavadībā izstaigājām koncertzāli, kura ir paredzēta 800 skatītāju vietām, pabijām uz skatuves, kur ir uzstājušies pasaulē slaveni mākslinieki (Gidons Krēmers u.c.). Pasēdējām ērtajos kinozāles krēslos. 

Kamerzālē ar nelielu skaņdarbu mūs iepriecināja kāds 8. klaases audzēknis, kuram tobrīd bija klavierstunda, jo šeit atrodas Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolas mācību telpas. Apmeklējām arī Izstāžu zāli.

Atpūtas brīdis bija Maija parkā, kur skolēni aktīvi izmantoja piedāvātās atrakcijas spēļu laukumā. Atpakaļ ceļā piestājām Brežģa kalnā, kurš ir 255,4 m.v.j.l., lai mēģinātu ieraudzīt Alaukstu un gleznainos Vecpiebalgas novada pakalnus.

Skolotāja M.Kazuša

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņos

12. decembrī mūsu skolas PP2 un PK2 audzēkņi brauca “Latvijas skolas somas “ ietvaros uz Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvi Sarkaņos. Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē audzēkņi darbojās radošajā darbnīcā, kā arī piedalījās muzej pedagoģijas nodarbībā, pēc tam apmeklēja Sarkaņu amatu skolu, noslēgumā pabija “Biksēres muižas” – senlietu muzejā un apskatīja parku ar skulptūrām. Tā kā muiža atrodas kalnā, no muižas pagalma paveras lieliska skatu panorāma. Šeit var redzēt, kā Vidzemes augstiene pakāpeniski pāriet Austrum Latvijas zemē.

Iepazīstot Vestienas, Bērzaunes, Sarkaņu pagastus

11. oktobrī, projekta ‘’Skolas soma’’ ietvaros, mazāko klašu skolēni devās mācību ekskursijā. Devāmies uz gleznaino Vestienas pusi, kas ir slavena ar skaisto dabu, pakalniem, ezeriem.

Pirmais, ko savā ceļā apskatījām, bija viens no lielākajiem akmeņiem Latvijā – Īvānu velnakmens (Sarkaņu pagastā).

Tālāk mūs ceļš veda uz z/s ‘’Līvi’’, kur tiek audzētas kazas. Saimniecībā ir lielākais kazu ganāmpulks Latvijā (apmēram 230 kazas). Izkāpjot no autobusa, mūs sagaidīja pundurkaziņas, kas bija ļoti draudzīgas, ļoti ziņkārīgas. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar kazu māju (kūti), kur norisinās visa ikdienas dzīve. z/s ‘’Līvi’’ īpašnieks Raimonds ļoti interesanti pastāstīja par saviem ikdienas darbiem – kazu kopšanu, ganīšanu, slaukšanu, produkcijas pārstrādi, gatavo produkciju. Bija sagatavota gatavās produkcijas degustācija. Varējām nogaršot kazas siera bumbiņas – klasiskās, ar piedevām (ķiplokiem, baravikām... ). Ļoti,ļoti gardi...
Atvadījušies no kaziņām devāmies iepazīties ar A.Burova ‘’Leļļu māju’’. Visiem mums patīk multfilmas, taču par to kā tās top, cik daudz darba jāiegulda, lai filmiņa būtu skatāma – mēs nezinājām. Skolēni iepazinās ar daudziem multfilmu varoņiem, kuriem skices ir zīmējis A.Burovs. Varējām nofotografēties ar mākslinieku radītajiem tēliem (pēc A.Burova zīmējumiem). Skolēniem tika dota iespēja noskatīties vairākas multfilmas, kuras sen jau bija piemirstas vai nebija redzētas.

Brīvā dabā, ezera krastā, gatavojāmies pusdienām. Nedaudz atpūtušies, paēduši līdzpaņemtās pusdienas, devāmies uz netālo z/s ‘’Jāņkalni’’, kur iepazināmies ar iespējām audzēt augļus, ogas – kā arī tās pārstrādāt garāšīgā un veselīgā produkcijā. Z/s īpašnieks Māris mūs ļoti laipni uzņēma, visu pasāstīja, parādīja. Lielā teritorijā rudens saulē gozējās purpursarkanie krūmmelleņu lauki. Vēl tiek audzētas arī avenes, rabarbari, cidonijas. Darba daudz, lai visu uzturētu kārtībā, novāktu, pārstrādātu, realizētu. Nedaudz palūkojāmies, kā tiek pārstrādāti ķirbji. Sekoja arī gatavās produkcijas apskate, degustācija.

Nogaršojām sukādes, augļu konfektes, sulas. Secinājums viens – ļoti, ļoti garšīgi un galvenais veselīgi. Visi iegādājāmies kaut ko no no garšīgās produkcijas.
Ekskursijas noslēgums – Gaiziņkalns – augstākais kalns Latvijā. Uzkāpām virsotnē, pateicoties skaistajai rudens dienai, redzējām ļoti skaistus dabas skatus, rudens pašā krāšņumā. Likās, ka redzam līdz pašai debess malai.
Vēlētos, lai rudens lapu paklājs , siltie saules stari, kas pavadīja mūs šajā dienā, dod spēku, izturību garajā ziemā.

Skolotāja M. Kazuša

Muzikāls un jautrs leļļu koncerts

26. septembrī Muzikāls un jautrs leļļu koncerts "Esmu liels" (Rikko lelles). Ar skatītāju līdzdarbošanos.

Ekskursija Priekuļu novadā Liepas pagastā

20.09. “Latvijas skolas somas” ietvaros 41 vecāko klašu skolēns devās ekskursijā uz Priekuļu novada Liepas pagastu.

Kā pirmo apmeklējām Maizes māju z/s “Krūmiņi”, kur cepām pīrāgus senajā lauku sētas klētī, ievērojot cepšanas tradīcijas. Tad devāmies uz E. Veidenbauma piemiņas vietu, apskatījām Liepas Muižu, ar saimnieku atļauju izstaigājām skaisto muižas parku ar tā daudzajiem dīķiem. Tad pabijām pie pieminekļa Cēsu kaujas atcerei, kas atrodas Priekuļu novada Liepā, netālu no Lodes dzelzceļa stacijas. Kā nākamais apskates objekts bija Līču – Laņģu klintis, bet lai līdz tām nokļūtu mēs gājām gar Lodes māla karjeru, kurš atrodas starp Liepas ciemu un Gaujas senleju. Līču–Laņģu klintis ir vienas no skaistākajām un iespaidīgākajām smilšakmens atsegumu vietām Latvijā. Klintis atrodas Gaujas nacionālā parka teritorijā. Izstaigājām gājēju taku gandrīz 1,5 kilometru garumā, kas ļauj iepazīt šo vietu ērtāk un drošāk.

Pašā Liepas ciema centrā atrodas viens no vissavdabīgākajiem devona smilšakmeņiem Latvijā – Lielā Ellīte (Velna ceplis, Velna krāsnis, Velna ala, Liepas muižas ala), kas ir viens no vecākajiem tūrisma objektiem Latvijā. Ellītes galvenā ala ir 1 metru gara, līdz 5 metrus plata un 4 metrus augsta. Alas kopējais garums ir 23 metri. No tās izplūst avots. Pastāv uzskats, ka alai ir 7000 gadu. Skolēniem ļoti patika šis apskates objekts, kur tika uzņemtas daudzas fotogrāfijas

Un kā pēdējais apskates objekts bija dzelzceļa tilts pār Raunas upi , kas ir augstākais dzelzceļa tilts Baltijā. Tilts uzcelts dzelzceļa līnijā Rīga–Valka.

Šis būtu vienas burvīgas dienas un skaistas, izzinošas ekspedīcijas apraksts.

Sk. S. Rubule